• Свеж
Нијанси На Луѓе

Нијанси На Луѓе

DEN 293.12

Од стока
Во продавницата

Лидон ги комбинира рацете со срцето и умот. Сензибилитетот овде е огромна широчина, опфаќајќи ја неземната убавина на Романтичната и Импресионистичката Имагинација, класичната Американска форма на песна и хармоничните иновации од post по боп. Лари Наи (Timазњуз) Тим игра со извонреден погон, импресивни рифови, добра дефиниција и дух што убаво се шири. Каденца Џез Рекордс На 9-годишна возраст, Тим започна да го проучува пијаното и да слуша џез. Научи да свири на блуз . Оскар Петерсон, Арт Татум и Бад Пауел беа рани влијанија што помогнаа да се негува природно чувство на замав. На 16 Години, Тим беше помошник на наставниците во локалниот час за џез импров и настапуваше во наградувани комбинации и големи бендови. Неколку години подоцна започна студии со пијанистот Тери Тротер и џез-гуру на западниот брег, Чарли Шумејк и ја освои најпосветената студентска награда. Во 1979 Година, Тим отиде да настапи во Лас Вегас со вокалистот На Билборд Пол Деликато. Во 1982 Година, Тим се вратил Во Лосанџелес и се потопил во џез-сцената. Играше со Дик Берк, Чак Флорес, Боб Самерс, Сем Мост, Џон Нагурни и ким Ричмонд итн. Тој водеше свое трио Во Лунарија, Донт и многу други места. Беа изработени две снимки кои содржат оригинални композиции и стандарди. Басистот Дарек Олес (Бред Мелдау) заедно со тапанарите Јаскек Ранели и Кендал Кеј го сочинуваат делот заhyам. Исто така, Тромбонистот Рој Виганд сними 2 Цд-А со Тим. Тромбонистот Рој Виганд (Стен Кентон) е потпомогнат на албумот Од Пијанистот Тим Лидон, тапанарот Џек Лекомпте и Дејв Стоун на бас, дел со цврстhyам. Л. А. Џез Сцена Во 1987 Година, Тим започна да студира аранжман од Лајл Марфи. Други студенти беа Оскар Петерсон, Џералд Вигинс и Тед Грин. Во 1994 Година, Музичката Школа На Менхетен Му додели Стипендија На Тим. Тој стана подморница За Харолд Данко и предаваше џез комбо секој семестар во кој беа Вклучени Пијанистите Џејсон Моран и Корнелиус Клаудио Кројш. Студиите вклучуваат Јаки Бајард. Примарниот фокус стана триото за пијано. Тој компонираше и организираше многу музика. Триото е со седиште Во Њујорк и настапи во Бирдленд, фабриката За Плетење, Корнелија Сент Кафе и Интернет Кафе, како и Гостилницата Елен Хед. Импровизациите на тимс ја покажуваат длабочината на исклучително зрел музичар. Џаки Бајард Лидонс играњето е исполнето со изненадувања кои доаѓаат од темелноста во испитувањето на историјата на џезот и класичниот репертоар. Харолд Данко тој играше со Тапанарите Елиот Зигмунд, Тони Морено и Џеф Хиршфилд заедно со басистите Тони Марино, Скот Ли и Стив Ласпина. Во јануари 2001 Година, Тим објави прекрасно ЦД со наслов Патував Досега. ЦД-ТО е добро прифатено. Се одликува со 8 оригинали и 2 стандарди. Придружувајќи Му Се На Тим во делот заhyам се басистот Том Хабард и тапанарот Скот Латски. Том настапи со кени барон, Чарли Роуз и Фреди Кол. Скот сними и свиреше со Гитаристите Мандел Лоу и Сан Салвадор. Овие тројца музичари свират заедно веќе неколку години и еволуираа во многу тесна единица. Снимката претставува суптилност, динамика и интеракција што е тешко да се најде во џезот. Исто така, се создава расположение ...слика, одредена атмосфера. Овде се видливи хармонии од различни периоди на музика. Густите и Пространи акорди кои потсетуваат На Равел и Дебиси придонесуваат за мешавина на жанрови. Понекогаш триото е под влијание На Бил Еванс, Како И Кит Џарет. Колку е часот? има нијанси На Оскар Пит Нијанси На Луѓе.

Карактеристиките

Вака можеби ќе ви се допадне